Poradnik Przed Ślubem

Kto za co płaci? czyli rozliczamy się

W niektórych środowiskach istnieje tzw. podejście tradycyjne do dzielenia

kosztów ślubu i wesela. Rodzina Panny Młodej i Pana Młodego dzieli się kosztami poszczególnych elementów składowych uroczystości ślubno-weselnych.

Rodzina Panny Młodej finansuje:

 • druk zaproszeń i papeterii ślubnej,
 • sporządzenie dokumentacji fotograficznej i wideo,
 • strój ślubny Panny Młodej,
 • przyjęcie weselne bez kosztów napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • dekoracje sali weselnej i miejsca ślubu.

 

Rodzina Panny Młodej w tradycyjnym podziale zapewnia menu weselne,

w tym również ponosi koszty wyprodukowania tortu ślubnego.

Rodzajów tortów jest wręcz niezliczona ilość i każda para może przebierać

w kolorach, smakach i kształtach. Od wielkości, a w zasadzie wagi, kształtu

i trudności przygotowania zależy oczywiście również cena tortu weselnego.

 

Rodzina Panna Młodego finansuje:

 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe na przyjęciu weselnym,
 • obrączki,
 • strój ślubny Pana Młodego,
 • bukiet dla Panny Młodej,
 • pojazd ślubny,
 • zespół muzyczny,
 • podróż poślubną.

 

Z obserwacji z ostatnich kilku lat wynika, że taki podział jest w praktyce coraz rzadziej spotykanym zjawiskiem. Większość par albo finansuje samodzielnie swoje uroczystości, albo ich sporą część. W takich przypadkach rodzice starają się pokryć jakąś czasem mniejszą, czasem większą część kosztów. W niektórych rodzinach jednak wciąż za punkt honoru uznaje się wydanie córki za mąż czy ożenienie syna i nie ma szans, żeby rodzice pozwolili na to, by dzieci cokolwiek finansowały same. Dlatego sam/a musisz rozpoznać, jak to jest w Twojej rodzinie i czy Twoi rodzice oraz rodzice partnera/rki są gotowi partycypować w kosztach całego przedsięwzięcia. To jedno z pierwszych pytań, na które musisz mieć odpowiedź na początku organizacji ślubu i wesela. Określenie, ile masz do wydania, warunkuje Twój sposób myślenia i działania, bowiem będziesz sięgać po rozwiązania, które są w Twoim zasięgu. Dzięki temu możesz od razu szukać ofert mieszczących się w Twoim budżecie będzie to swoista selekcja już na samym starcie. Oprócz tradycyjnego podziału istnieją też inne rozwiązania dotyczące dzielenia budżetu.

Na przykład takie, że rodziny Panny Młodej i Pana Młodego dzielą wszystkie koszty po prostu po połowie. Sytuacja się komplikuje, jeśli ze strony którejkolwiek z rodzin jest miażdżąca przewaga gości (np. 20:80 osób). Wówczas zdarza się, że każda z rodzin płaci za swoich gości. Często także jest tak, że niejednokrotnie koszt wynajęcia konsultantów ślubnych ponoszą narzeczeni, podczas gdy wszystkie inne koszty pokrywają rodzice. Nie ma ani lepszego, ani gorszego rozwiązania. Pewne jest to, że to jedyne dobre dla Ciebie musi być wypracowane i zaakceptowane przez Ciebie, Twojego narzeczonego/narzeczoną i Waszych rodziców.

 

 

Podziel się

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *