Poradnik Przed Ślubem

Jakie obrączki ślubne wybrać

Wybór obrączek to decyzja praktycznie na całe życie, ale także jest to dosyć trudny wybór.Liczy się nie tylko sam wybór rozmiaru, ale także samego rodzaju złota.
Wybór obrączek to jeden z większych elementów przygotowań do ślubu. Obrączki muszą być nie tylko eleganckie i dopasowane rozmiarem, ale także i trwałe.

Jakie obrączki ślubne wybrać ?

Niegdyś obrączki były głównie tylko z żółtego złota ze względu na cenę materiału ale także i ze względu na modę. Dziś mamy szeroki wybór wzorów, kolorów gdzie nawet najbardziej wymagające pary znajdą coś oryginalnego dla siebie.

Rodzaje obrączek

Obrączki można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane:

Obrączki złote
Złoto zawsze kojarzyło się z żółtym kolorem i połyskiem, oraz zwykłym owalnym kształtem (oponką). Oczywiście czyste złoto zawsze będzie miało taką barwę. Jubilerzy zawsze do czystego złota dodają różne domieszki innych metali, gdyż czyste złoto jest bardzo delikatne i kruche, a dodatki różnych metali powodują iż stają się one zdecydowanie trwalsze.

 

Obrączki z białego złota

bialezlotoObrączki z białego złota, to tak naprawdę tylko nazewnictwo handlowe, iż w rzeczywistości białe złoto to nic innego jak dodanie do żółtego złota niklu i cynku lub srebra, a następnie rodowanie (pokrywanie złota rodem) które sprawia że białe złoto uzyskuje barwę podobną do bieli. Z czasem jak wiemy obrączki zaczynają szarzeć, jest to spowodowane ścieraniem się warstwy rodu.
Jeśli jesteśmy alergikami, warto udać się do lekarza i sprawdzić czy mamy alergię na nikiel. Jeśli okaże się że jesteś uczulony/a na nikiel, warto zastanowić się nad składem obrączki.

 

 

Obrączki z trójkolorowego złota,

goldCzerwone / różowe złoto – to złoto z domieszką miedzi i cynku. Dzięki dodatkowi innych metali, jest twardsze i trwalsze. Różowo – czerwony kolor dobrze komponuje się z białym i żółtym złotem, dlatego jubilerzy często łączą te trzy kolory złota, osiągając ciekawe i oryginalne efekty.
Żółte złoto – Zaczęto je wydobywać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie, w jubilerstwie, dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone.

 

Obrączki tytanowe

tytanTytan jest zdecydowanie najtańszy z metali wykorzystywanych przy projektowaniu ślubnych obrączek. Nie znaczy to jednak, że są bardzo miękkie oraz łatwo niszczą się, przeciwnie – tytan jest odporny na uszkodzenia i ścieranie. Obrączki z tytanu są polecane osobom uczulonym na złoto, tytan bardzo rzadko powoduje alergie.
Jubilerskie wyroby z tytanu są matowe i mają ciemnoszarą barwę. Za komplet obrączek z tytanu musisz zapłacić około 400-500 złotych, czyli niewiele, w porównaniu z modelami wykonanymi ze złota.

 

 

Już w następnym artykule przedstawimy więcej informacji o próbach, jak i ozdobnikach na obrączkach.

 

Podziel się

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *